Maisto derinimas
Kadangi įvairiems maisto produktams reikalingi vis kitokie virškinimo fermentai, sveiko gyvenimo būdo puoselėtojai turėtų žinoti, kokius produktus dera valgyti vienu metu, o kokius atskirai, taip pat kiek laiko jie išbūna skrandyje: jeigu jame produktas virškinamas lėtai, suvalgytas maistas pradeda gesti.
Vaisius valgykite tarp pietų ar pusryčių – per priešpiečius arba pavakarius, mažiausiai pusvalandį prieš pietus arba 2-3 valandas po pietų, geriausia – ryte.
Persikus, mėlynes ir vynuoges geriausia valgykite atskirai, nes šie vaisiai nedera su kitais maisto produktais. Melionai ir arbūzai suvirškinami greičiau negu kiti vaisiai, todėl juos taip pat geriau valgyti atskirai. Kad skrandyje neprasidėtų puvimo procesas, dietologai pataria saldžiuosius vaisius valgyti prieš pusryčius, pietus ar vakarienę, o ne po jų.
Vaisių arba daržovių sultis reikia gerti ne valgymo metu, nes ką tik išspaustos jos yra pilnavertis maistas.
Jei krakmolo turinčius produktus maišysite su riebalais, kartu valgykite ir žalumynų arba daržovių.
Nemaišykite angliavandenių su baltymais, pavyzdžiui, virkite košę piene ar tepkite ant duonos uogienę.
Pieną reikėtų vartoti atskirai. Sveikiausia gerti šiltą, nevirintą ir nepasterizuotą. Pasterizuotas pienas – „sunkus“ maistas.
Gyvulinės kilmės riebalai geriau dera su gyvulinės kilmės baltymais, o augalinės kilmės riebalai – su augalinės kilmės baltymais. Riebalai lėtina virškinimo procesą; kad jį pagerintumėte, valgykite šviežių daržovių ir žalumynų.
Augaliniai aliejai nedera su mėsa, bet tinka vartoti su žuvimi, nes joje yra daug nesočiųjų riebalų rūgščių.
Lydytą sviestą galima vartoti beveik su visais produktais.
Saldumynus patariama valgyti kaip pirmąjį patiekalą, o ne taip, kaip įprasta – po valgio.
Medus – saldumynų išimtis. Jį nedideliais kiekiais valgykite su daugeliu kitų produktų, be to, jis užtikrina gerą biologiškai aktyvių medžiagų įsisavinimą organizme ir stabdo puvimo procesus. Medus netinka su gyvulinės kilmės produktais.
Kad organizme nesikauptų nesuvirškinti maisto produktai, kurie vėliau virsta toksinų ir riebalų gumuliukais, įpraskite juos teisingai derinti. Toks produktų derinimas padeda organizmui daug geriau sudeginti riebalus, užtikrina maksimalų maisto medžiagų ir baltymų įsisavinimą, taip pat pašalina virškinimo sutrikimus, atsirūgimą ir dujų kaupimąsi.
Produktų grupės
1 grupė. Baltymai – mėsa, žuvys, pienas, sūris, kiaušiniai, riešutai – virškinami lėtai ir skatina rūgščių virškinimo sulčių išsiskyrimą.
2 grupė. Angliavandeniai – visi grūdai ir iš jų pagaminti produktai (duona, kepiniai, makaronai, miltai), taip pat krakmolo turinčios daržovės, pavyzdžiui, bulvės ir kukurūzai, – virškinami greitai ir skatina šarminių virškinimo sulčių išsiskyrimą.
3 grupė. Krakmolo neturinčios daržovės, šakniavaisiai, sėklos, žalumynai, lapinės salotos, riešutų ir sėklų aliejus.
4 grupė. Vaisiai. Greičiausiai suvirškinami produktai.
Vieno valgymo metu nevartokite 1 ir 2 grupės produktų – jiems virškinti reikia skirtingų fermentų, todėl skrandyje jie „kariauja“ vienas su kitu.
3 grupės produktai puikiai dera tiek su 1, tiek su 2 grupės produktais.
4 grupės produktus visada valgykite atskirai, bent jau 30 minučių prieš pusryčius, pietus ar vakarienę.
Jei valgydami vartojate angliavandenius, tai baltymus – maždaug po 2 valandų. Jeigu valgio metu vartojote baltymingą maistą, angliavandenių nevalgykite 3 valandas.
Ankštinėse kultūrose ir pupose baltymai susimaišę su krakmolu. Tai turėtų būti nepalanku virškinimo sistemai, tačiau yra išimtis: ankštinės kultūros ir pupos puikiai dera ir su grūdais, ir su lapinėmis salotomis bei daržovėmis.