Kas Yra Laimė? Meilė, sveikata ar pinigai?

Mes nuolat linkime sau ir kitiems laimės. Tačiau kurgi slypi toji laimė? Ko gero, kiekvienas į šį klausimą atsakytų skirtingai. Tad pabandykime išsiaiškinti, kaip pačiupti laimės paukštę ir ar įmanoma ją išlaikyti.

Meilė, sveikata ar pinigai?

„Žinoma, kad laimė slypi piniguose, tiksliau-jų kiekyje”,-turbūt atsakytų daugelis. Vis dėlto ne viskas taip paprasta. Amerikiečių mokslininkai atliko išsamų tyrimą, kurio metu apklausė
tiek turtingiausius žmones pagal žurnalo „Forbes” sąrašą, tiek Kalkutos varguomenės kvartalo lūšnų gyventojus. Paaiškėjo, kad didelio turto valdytojai yra nedaug laimingesni už vidutinį amerikietį.

cute kidO    varguolių pasitenkinimo gyvenimu rodiklis siekia net 1,93 pagal trijų balų sistemą.Taip, pinigai suteikia laimės. Tačiau nedaug ir neilgam. Kai tik žmogus išsikapsto iš skurdo, tolesnis pajamų didėjimas beveik nebeturi įtakos jo gyvenimo džiaugsmui.
„Kad tik būtų sveikatos, o visa kita nusipirksime…” Tai dar vienas ganėtinai dažnas posakis, kai kalbama apie laimę. Žinoma, sunku išsaugoti optimizmą ir gyvenimo džiaugsmą, kai žmogus nuolat kenčia skausmą. Vis dėlto tyrimai rodo, kad net sunki liga po kurio laiko nustoja daryti įtaką laimės pojūčiui. Po aštuonių savaičių dauguma žmonių prisiderina prie aplinkybių, o po kelių mėnesių tampa tik šiek tiek mažiau laimingesni, nei buvo iki ligos ar traumos.

„Laimė – tai meilė”, – pasakytų daugelis moterų. Tačiau tai – tokia pat klaidinga nuostata, kaip ir dėl pinigų. Sociologai apklausė ištekėjusias ir neištekėjusias, bevaikes ir turinčias vaikų moteris, ar jos yra patenkintos savo gyvenimu. Paaiškėjo, kad nurodytos aplinkybės beveik neturi įtakos laimės pojūčiui. Maža to, pasirodė, kad netekėjusios ir bevaikės moterys yra kur kas laimingesnės, nei manė mokslininkai.

Kodėl taip yra? Juk dauguma įvairaus amžiaus merginų ir moterų sieja savo laimę su antspaudu pase. Vis dėlto viską lemia įprotis. Vos tik tas žmogus, kuris dar vakar atrodė nepasiekiamas, tampa „amžinai tavo”, stiprūs jausmai pradeda blėsti.

Gimk laimingas!

IMG_1681Yra laimingų žmonių nepriklausomai nuo pajamų ir aplinkybių. Tikriausiai teko tokių sutikti. Net jeigu juos ištinka tragedija, jie po kiek laiko atsigauna ir vėl pradeda žvelgti į gyvenimą optimistiškai. Pavyzdžiui, vienas populiariausių ir kontraversiškiausių Rusijos istorikų Levas Gumiliovas, praleidęs kalėjimuose ir darbo stovyklose 14 metų, sakė: „Aš – laimingas žmogus!”

Tačiau yra tokių žmonių, kuriems visada viskas blogai.

Dažnai jų klausiama: „Na, ko tau trūksta?” Taip, jie turi visko, tik laimės neužtenka. Tie, kurių barščiai skysti, ir tie, kurių perlai smulkūs, jaučiasi vienodai nelaimingi, jeigu priklauso kategorijai žmonių, kuriems visada blogai.

O    viskas dėl to, kad laimė 50 proc. priklauso nuo paveldėjimo. Ji užprogramuota genetiškai, ir pakeisti to negalima. Jeigu tėvai jums perdavė savo didelį optimizmą, bet kokioje situacijoje atgimsite kaip feniksas iš pelenų.

Visgi ir paveldimumas gali lemti laimės pojūtį tik iš dalies. Mokslininkai apskaičiavo, kad kiti 10 proc. laimės pojūčio priklauso nuo aplinkybių ir 40 proc. –   nuo mūsų pačių. Tad jeigu tėvai jums neperdavė optimizmo, vis tiek galite tapti laimingi!

Verta tik panorėti?

LOL Bentley ContinentalDažnai teigiama, kad nėra tokių troškimų, kurie negalėtų išsipildyti, – tereikia to labai norėti. Ir mažos įmonės kurjeris gali nusipirkti „Bentley”, o balzakiško amžiaus dama, gulėdama ant sofos, sulaukti savo svajonių princo, kuris išsiveš ją į nuostabią šalį.

Vis dėlto realybė dažnai liudija ką kita: kad ir kiek prestižinio automobilio atvaizdų savo kambaryje išklijuotų vargšas klerkas, automobilio jis dėl to neįsigis. O dama galiausiai sulauks ne princo, o menopauzės…

Daugybė šiuolaikinių tyrimų atskleidė, kad malonios fantazijos pakelia žmogui nuotaiką, suteikia optimizmo, tačiau toli gražu nepadeda pasakos paversti tikrove. Todėl norint tapti laimingam reikia ieškoti kitų būdų.

Už viską dėkoju

Kiekvienas iš mūsų gyvenime yra patyręs laimingų akimirkų –  kai junti harmoniją su savimi ir su aplinkiniu pasauliu. Tačiau viskas arba labai greitai praeina, arba tampa kasdienybe ir nustoja būti laime.

Grupė psichologų panoro sužinoti, kokį poveikį pajus žmogus, jeigu jam nuolat bus primenama apie gerovę, kuri yra ir bus jo gyvenime. Jie subūrė tris grupes ir paprašė žmonių kartą per savaitę paaukoti kelias minutes įrašams. Vieni turėjo išvardyti penkis dalykus, už kuriuos jie dėkingi likimui, kiti – aprašyti penkis veiksnius, kurie juos dirgina, treti – tiesiog nurodyti penkis įvykius, nutikusius per savaitę. Pasirodė, kad „dėkingieji” ėmė jaustis kur kas laimingesni, žiūrėjo į ateitį su dideliu optimizmu ir net buvo geresnės fizinės būklės nei„sudirgusieji” ir „metraštininkai”.

Svajonės, svajonės…

Nors svajonės, kurių nesustiprina veikla, mūsų nepriartina prie trokštamo tikslo, vis dėlto tai yra naudingas dalykas.

Psichologė Lora King pasiūlė eksperimento dalyviams keturias dienas iš eilės per kelias minutes aprašyti savo ateitį.Tačiau kalba sukosi ne apie„Bentley” ir princus, o apie realius dalykus. Reikėjo įsivaizduoti istoriją, kur viskas klojasi pagal geriausią scenarijų be jokių kliūčių ir nemalonių netikėtumų.

Rezultatai atskleidė, kad žmonės, kurie dalyvavo tyrime, ėmė jaustis kur kas laimingesni, palyginti su kontroline grupe. Tas pats nutiko, kai psichologė pasiūlė savanoriams aprašyti patį nuostabiausią savo gyvenimo momentą.

Brangusis žmogus

Ir dar vienas tyrimas. Mokslininkas Koris Fordas paprašė eksperimento dalyvių sutelkti dėmesį 20 minučių ir pagalvoti apie žmogų, kurį jie myli, bei parašyti, kodėl tas žmogus jiems toks brangus. Kontrolinei grupei buvo pasiūlyta aprašyti kokį nors neseną įvykį. Per penkias savaites visi dalyviai tris kartus kartojo eksperimentą. Ir paaiškėjo, kad tie, kurie rašė apie savo prieraišumą, ėmė jaustis gerokai laimingesni, sumažėjo stresas ir net cholesterolio lygis. Beje, žymiai!

Laimės dienoraštis

Jei norite tapti laimingesni, nei dabar esate, jums prireiks vos kelių minučių per dieną, teigia populiarus britų psichologas prof. Ričardas Vaizmenas. Jis siūlo pradėti rašyti specialų dienoraštį ir nurodyti jame tai, kas suteikia jums laimės. Be to, reikia būtent rašyti, ne tik galvoti apie tai. Patirtis parodė, kad mintys ir net pokalbiai nesuteikia tokio poveikio kaip užrašai.

Pirmadienis. Užrašykite penkis dalykus, už kuriuos dėkojate likimui. Tai gali būti jūsų namai, mėgstamas darbas, artimi žmonės. Galbūt šiandien jums kas nors nusišypsojo gatvėje, iš kepyklos atsklido malonus šviežios duonos kvapas ar vaikas mokykloje gavo gerą pažymį.

Antradienis. Atsiminkite kokį nors nuostabų potyrį. Galbūt tai pirmasis bučinys ar maudymasis jūroje naktį, išvyka į nepaprasto grožio miestą ar vakarėlis su draugais. Įsijauskite į tą būseną, kokią tuomet patyrėte, o paskui greitai aprašykite savo jausmus.

Trečiadienis. Įsivaizduokite, kad jūsų laukia šviesi ateitis. Jūsų darbus vainikavo sėkmė! Fan-tazuokite, kad jūsų svajonės išsipildė. Kurį laiką pabūkite panirę į tokią būseną.Tuomet aprašykite savo pojūčius.

Ketvirtadienis. Pagalvokite apie labai brangų žmogų. Įsivaizduokite, kad turite vienintelę galimybę apie tai pasakyti. Parašykite jam trumpą žinutę ir prisipažinkite, kaip jį mylite ir kad dėl to jūsų gyvenimas tampa kur kas šviesesnis. Laiško galite net neišsiųsti.

Penktadienis. Prisiminkite praėjusią savaitę ir trumpai aprašykite tris atvejus, apie kuriuos jums malonu galvoti.

Tyrimai parodė, kad laimės antplūdį žmogus jau ima jausti savaitės pabaigoje. Be to, tęsiasi tokia būsena maždaug apie mėnesį. Atminkite, kad vėliau jums niekas netrukdo pakartoti šį eksperimentą.

Kuo vyresni – tuo geriau

Dna. Lícia - Elderly portraitPagyvenusių žmonių skaičiaus didėjimas kelia nerimą daugelio išsivysčiusių šalių vyriausybėms. Visgi šis reiškinys turi ir pliusų: tokia visuomenė tampa stabilesnė ir atsparesnė. Vyresni žmonės lengviau įveikia savo emocines problemas, tampa ramesni ir išsiskiria geresne savitvarda. Maža to, kuo vyresnis žmogus – tuo laimingesnis. Prie tokių išvadų priėjo Stanfordo ilgaamžiškumo tyrimo centro mokslininkai.

Psichologai per 12 metų ištyrė 180 amerikiečių nuo 18 iki 94 metų. Dalyviai nuolat turėjo pranešimų gaviklį, ir kai jis suskambėdavo, atsakydavo į mokslininkų klausimus. Paaiškėjo, kad jauni žmonės dažniau nusimindavo dėl karjeros ir asmeninio gyvenimo nesėkmių. Pagyvenusieji jau nebesijaudina dėl tokių dalykų ir skiria jėgas tik tam, kas iš tikrųjų jiems yra svarbu. Jie pozityviau nusiteikę ir jaučiasi laimingesni.

Netikėti laimės šaltiniai

Celiulitas. Sunku net įsivaizduoti, kiek nemalonių išgyvenimų moterims sukelia nekenčiamas celiulitas. Tačiau mokslininkai neseniai įrodė, kad vadinamoji apelsino žievelė -aukšto intelekto požymis. Ląstelės, iš kurių susidaro celiulitas, aprūpina puikiomis riebalų rūgščių atsargomis. O jos savo ruožtu stiprina pilkąją smegenų masę. Be to, kaip pastebėjo mokslininkai, celiulitas – geros moteriškų hormonų veiklos požymis. Jis garantuoja dailiosios lyties atstovėms sveikus palikuonis. Tad gal verta stengtis ne atsikratyti celiulito, o juo didžiuotis?..

Lėkštė košės nakčiai. Soti vakarienė – naudinga sveikatai, tikina Sidnėjaus universiteto specialistai. Tik, žinoma, ne bet kokia. Svarbiausia, kad ją sudarytų kruopų ir daržovių patiekalai. Toks valgiaraštis didina laimės hormono – serotonino – kiekį. Šis hormonas ramina nervų sistemą ir padeda geriau užmigti. Tačiau kaip tai atsilieptų figūrai, mokslininkai nutyli…

MOBILUSIS DIRGIKLIS

TalkingKodėl mus taip erzina, kai kas nors šalia kalba mobiliuoju telefonu? Mokslininkai atliko eksperimentą: dalyviams reikėjo susikaupti sprendžiant užduotį, kai tuo pat metu jie girdėjo monologą, dialogą ir pokalbį telefonu. Prasčiausi rezultatai buvo tų, kurie buvo monologo klausytojai. Iš dalies ir pokalbio mobiliuoju telefonu liudininkai. Priežastis ta, kad smegenys bando iššifruoti ir sukurti negirdimą dialogo dalį. Ir tai pasiglemžia didelę dalį dėmesio.

Kaip yra žinoma, kai kuriose šalyse uždrausta kalbėti mobiliuoju telefonu vairuojant. Tai atitraukia dėmesį nuo kelio. Dabar jau įrodyta, kad net ir keleiviui neverta to daryti: vairuotojo smegenys stengsis kurti keleivio ir jo pašnekovo dialogą, tad dėmesys bus blaškomas.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy