STIKLO GAMINIŲ PRIEŽIŪRA
STIKLINIAI INDAI
Stikliniai indai plaunami druskos ir acto tirpalu (1 šaukštas druskos ir 2 šaukštai acto – 1 1 vandens). Užtenka pavalyti ir vien drėgna druska arba jos šiltu tirpalu. Kad indai blizgėtų, jie skalaujami šaltu vandeniu. Nepaauksuotiems stikliniams indams valyti tinka kalcinuota soda ir trinatriofosfatas (2 šaukštai – 1 1 vandens).
Išplauti indai šluostomi sausa pašluoste, kad paviršiuje neliktų dėmių nuo išgaravusio vandens. Bokalams ir plonoms stiklinėms reikia 2 pašluosčių: vienos – valyti, kitos – blizginti.
Buteliai ir grafinai plaunami ilgu sraigtiniu šepečiu. Jeigu jo neturime, naudojame smulkiai suplėšyto laikraščio ir vandens košelę, bulvių lupenas ar tarkius, susmulkintus kiaušinių lukštus. Su bet kuria iš šių priemonių indas pakratomas, o paskui kruopščiai išskalaujamas švariu vandeniu.
Pieno indus plauname šaltu, paskui – karštu vandeniu. Nuo karšto vandens pieno likučiai ant indo sienelių virsta klijinga, sunkiai nuplaunama mase.
Aliejaus buteliai plaunami garstyčių tirpalu (1 šaukštas sausų miltelių – 1 1 vandens) arba karštu vandeniu, į kurį įberta truputis kalkių miltelių ir smulkaus smėlio. Galima naudoti ir kavos tirščius: kelis šaukštelius kavos tirščių supilti į butelį, užpilti trupučiu šilto vandens. Pakratę kavos tirščių mišinį išpilame, o butelį pripilame vandens su geriamąja soda. Po 2-3val išskalaujame.
Indą, kuriame buvo degtinė ar actas, išplauname skalbiklio tirpalu, vėliau švariu vandeniu. Baltas nuosėdas nuo grafino sienelių pašaliname karštu acto esencijos tirpalu (1 šaukštelis esencijos – 1 1 vandens). Paskui grafiną išskalaujame švariu vandeniu.
KRIŠTOLINIAI INDAI
Tinka tos pačios priemonės, kaip ir stikliniams indams. Jokiu būdu nenaudojame šarmų!
Rekomenduojama plauti šiltu vandeniu. Nuo karšto vandens krištolas netenka blizgesio ir tamsėja. Į vandenį galima įberti
geriamosios sodos (2 šaukštai sodos – 1 1 vandens), įpilti amoniako (1 šaukštelis amoniako – 1 1 vandens) arba druskos su actu (po 1 šaukštelį – 1 1 vandens).
Stiklinės, bokalai gerai išsiplauna šiltu muiluotu vandeniu, į kurį įberta truputis smėlio ar borakso. Išplautus indus skalaujame šaltu vandeniu (galima su smėliu) ir būtinai sausai iššluostome, nes liks vandens dėmės.
Jeigu plovimui naudosime kempines iš senų kaproninių kojinių, užteks šalto vandens.
Kad nesudaužytume krištolinio indo, į kriauklę būtinai įdedame plastmasines groteles ar įtiesiame minkšto audinio skiautę.
Sausą indą galima blizginti minkšto audinio skiaute ir krakmolu. Tinka ir smulki druska.
Jį valome tomis pačiomis priemonėmis, kaip ir kitus stiklo gaminius, tik naudojame šepetėlius. Perplautą švariu vandeniu stiklą nusausiname ir blizginame su spiritu, “Kristalu” arba smulkia valgomąja druska.
UGNIAI ATSPARAUS STIKLO INDAI
Karštų indų nestatome ant šlapio, šalto paviršiaus, o šaltų indų – ant karštos viryklės. Į karštą indą nepilame šalto skysčio ir nededame šaltų produktų. Verdame ant silpnos ugnies, nuolat maišome, naudojame liepsnos sklaidymo padėklėlį. Skystį į verdantį ant ugnies indą pilame atsargiai, kad neaptikštų jo sienelės.
Užteršti indai valomi geriamosios ar kalcinuotos sodos tirpalu, o paskui kruopščiai išskalaujami. Galima nakčiai užmerkti vandenyje su stiklo valymo priemone. Iš ryto lengvai išsiplaus.
Šių indų nevalome su metaliniais šepetėliais, nenaudojame preparatų su abrazyvais.
- kristolas, kristoline adata, kristoline kaukole, kristoline naktis, kristolines taures, krištolinės vestuvės, kristoliniai vandenys, krištolo dirbiniai, kristolo naktis, stiklo galerija, stiklo gaminiai, stiklo gaminiai alytus, stiklo gaminiai kaunas, stiklo gaminiai kaune, stiklo gaminiai klaipedoje, stiklo gaminiai uab, stiklo gaminiai vilniuje, stiklo gaminiai vilnius, stiklo gamyba, stiklo gamyba klaipedoje, stiklo gamyba lietuvoje, stiklo gamyba vilniuje, stiklo graviravimas, stiklo graviravimas kaunas, stiklo graviravimas kaune, stiklo graviravimas vilniuje