Ar Plastikinės Pakuotės Pavojingos?

Maisto produktai pakuojami norint juos kuo geriau apsaugoti nuo aplinkos poveikio ir išlaikyti vertingiausias jų savybes Pabandykime iš arčiau pažvelgti, kur ir kaip laikome maistą. Gal atsikratysime visiškai nereikalingų baimių.

Plastiko pakuotės

plastiko pakuotesDaugiausia mitų ir baimių yra susiję su plastiko pakuotėmis, nors jos vis dar populiariausios. Visai neseniai plastikinės pakuotės pradėtos žymėti tarptautiniais simboliais. Jie nusako plastiko tipą, tai padeda perdirbėjams susiorientuoti, kokias technologijas naudoti pakartotinai perdirbant. Plastikinėse pakuotėse laikomi skysčiai (sultys, alkoholis, pienas, kefyras), grietinė, jogurtas, tepieji produktai (sviestas, margarinas, sūriai), padažai, majonezai. Daugelis plastikinių gaminių gaminama iš neatsinaujinančių gamtos išteklių, t. y. naftos, dujų.

PET, PETE, PETG

Skaidri, traškanti polimerinė medžiaga, iš kurios gaminama salotų padėkliukai ir indeliai, o pridėjus papildomų plastifikatorių išpučiami buteliai kepimo aliejui, putojantiems gėrimams ir vandeniui pakuoti. Šis plastikas išskiria tokių nuodingų medžiagų kaip stibis, cezis, ftalatai.

Žalingas poveikis. Manoma, kad C6H6 benzeno žiedas (benzenas), esantis šiame plastike, yra kancerogeninė medžiaga, todėl pakuotės netinkamos naudoti daug kartų.

Didelio tankio polietilenas (DTPE, HDPE).

HDPE yra neskaidrus, lankstus, mažiausiai su aplinka reaguojantis plastikas. Iš jo gaminama pieno ir kefyro buteliai, jogurto puodeliai, plastikiniai maišeliai ir kita.

Polivinilchloridas (PVC, kartais V),

PVC pramonėje naudojamas pagardų buteliams, įvairiems dangteliams, taip pat maistinei plėvelei gaminti. PVC, kai sąveikauja su produktais, skysčiu ir oru, skleidžia ftalatus bei kitas nuodingas chemines medžiagas.

Žalingas poveikis. Degant PVC, susidaro itin stipriu kancerogeniškumu pasižymintys dioksinu junginiai.

Mažo tankio polietilenas

Tai saugus plastikas, naudojamas buteliams, šaldyto maisto krepšiams gaminti. Ypač vertinamas dėl sandarumo.

Polipropilenas (PP).

Iš šio plastiko gaminama buteliai (taip pat ir medicininiai), butelių kamšteliai, stalo įrankiai, indeliai produktams saugoti, margarino pakuotės, mikrobangų krosnelių padėkliukai. Šis plastikas yra stiprus ir atsparus chemikalams.

Polistirenas (PS).

Iš putplasčio gaminama padėkliukai mėsai pakuoti, indeliai karštiems skysčiams ar maisto produktams saugoti, korytojo plastiko pakuotės kiaušiniams, vienkartinės lėkštės.

Žalingas poveikis. Polistirenas išskiria nuodingus estrogeninius alkilfenolius ir stireną, vėžio sukėlėją. Taip pat gali dirginti akis, sutrikdyti inkstų funkciją ir pakenkti centrinei
nervų sistemai.

Pranašumai

Plastikinės pakuotės yra lengvos, sandarios, atsparios smūgiams, nepraleidžia kvapo, patogios suteikti gamintojams reikalingas formas.

Kai kurias plastikines pakuotes galima naudoti kelis kartus. JAV Nacionalinės geografijos draugijos šaltinis >Jhe Green Guide” nurodo, kad trijų rūšių plastikas (HDPE, LPPE, PP) yra visiškai saugus daugkartinėms pakuotėms gaminti ir maistui saugoti.

Trūkumai

Pakuotės lengvai suspaudžiamos, tad jose esantys maisto produktai gali prarasti formą. Plastikinių pakuočių paviršius nėra atsparus mechaniniams pažeidimams, o įbrėžimų vietose kaupiasi bai(-terijų.

Svarbu žinoti

Naudojama pagal paskirtį plastikinė pakuotė nekenkia. Vis dėlto, norint pakuotes naudoti daug kartų ir jose ilgai laikyti maistą, geriau rinktis pakuotę, pagamintą iš natūralių gamtoje esančių medžiagų: stiklo, keramikos, popieriaus ir kartono. Gaminiai iš perdirbto plastiko žymimi raide R.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy